Jaký je rozdíl mezi klasickým betonem a porobetonem? Nemusíte být vyučeným zedníkem, abyste mohli proniknout do tajů stavebnictví a zvelebovat si svůj domov svépomocí. Při jakých činnostech sáhnout po porobetonu a jaké jsou jeho největší výhody?
Co je to beton?
Beton je typem stavebního materiálu. Skládá se z:
- pojiva
- plniva
- vody
- přísad
- příměsí
Jakmile beton zatuhne, má pevnou strukturu, je odolný a chemicky stabiliní, proto se nejčastěji používá při výstavbě dálnic, mostů i nosných konstrukcí.
Porobeton neboli beton se speciálními vlastnostmi
Narozdíl od klasického betonu je porobeton lehčí, odtud také vzniklo jeho označení lehčený beton. Svou lehkost získává díky pórům, od nichž byl odvozen jeho druhý název. Póry v materiálu vznikají již při jeho výrobě.
Složení porobetonu a jeho dělení
Stejně jako tradiční beton, i porobeton se vyrábí ze třech základních složek: plniva,pojiva a vody. Následně lze podle konkrétního složení porobeton dále dělit na:
- plynobeton
- plynosilikát
- pěnobeton
Vlastnosti porobetonu
Porobeton si ve stavebnictví rychle získal popularitu, a to díky svým praktickým vlastnostem. Které to jsou? Pojďme si je přehledně představit i s příklady, kdy tyto vlastnosti přijdou vhod.
Výborné tepelně izolační vlastnosti
Jedním z důvodů, proč je lehčený beton tak oblíbený a hojně využívaný, je to, že tvárnice mají skvělé tepelně izolační vlastnosti. Na trhu jsou dokonce k dostání speciální typy porobetonových tvárnic, které dokážou zcela nahradit tepelnou izolaci a povážlivě zjednodušit stavbu. Chcete-li si postavit takzvaný pasivní dům, jsou tyto speciální tvárnice volbou číslo jedna.
Nízká hmotnost
Již ze samotného názvu jasně vyplývá, že ta největší výhoda lehčeného betonu je jeho nízká hmotnost. Při použití na stavbě tak nemusíte disponovat ohromnou silou, ale i přesto vás práce s porobetonem nevyčerpá a půjde vám snadno od ruky.
Snadná manipulace a přesnost
Kromě toho, že mají porobetonové tvárnice a cihly nízkou hmotnost, snadno se s nimi manipuluje a dají se rychle upravit třeba i s pomocí obyčejné pily na dřevo. Právě jednoduché a přesné řezání zajistí, že výsledek práce s porobetonem bude přesný a estetický. Na stavbě se k jejich úpravě samozřejmě používá speciální ruční pila.
Pevnost a stabilita
Ohromnou výhodou je také pevnost a stabilnost, které jsou pro porobeton typické. Obě tyto vlastnosti jsou zaručeny již samotným procesem, při kterém materiál vzniká. Ruku v ruce s pevností a stabilitou jde také tvarová stálost a odolnost vůči okolním vlivům. To z porobetonových tvárnic dělá vskutku kvalitní stavební materiál, na který je spolehnutí.
Nižší spotřeba malty
Když budete při používání porobetonových tvárnic dodržovat doporučený postup, bude spotřeba malty oproti práci s běžnými tvárnicemi znatelně nižší. Zbytečně vysokou vrstvou malty byste navíc snížili tepelně izolační vlastnosti porobetonového materiálu.
Využití porobetonu v praxi
Z porobetonových tvárnic se dají postavit nízkonákladové rodinné domky, stejně tak je ale lze využít i při stavbě bytovek. Díky snadné úpravě můžete po porobetonových cihlách sáhnout i při přestavbě interiéru a vytvořit netradiční vestavby. Tím ale výčet možností použití stále nekončí. Sáhnout po porobetonu můžete i při stavbě schodů, střech či stropů.
Chystáte-li se stavět rodinný dům a přejete si, aby byl takzvaně pasivní, či chcete provést nějaké úpravy ve vašem interiéru, porobetonové tvárnice jsou tou správnou volbou. Jednoduše se s nimi manipuluje, jsou lehké, snadno je upravíte do požadovaného tvaru a zamilujete si také jejich tepelně izolační vlastnosti a vysokou odolnost.
Zdroj foto: www.freepik.com